Celina KOPACKA

CZŁONKOWIE KST

SYMPATYCY KST

BYLI CZŁONKOWIE KST

Celina KOPACKA

Urodzona w 1951 r. Maluje olejno i pastelami, stosuje też własne techniki; rysuje z użyciem tuszu, sepii i farb wodnych. Częstym tematem jej prac jest architektura w krajobrazie, ta najbliższa, krynicka i tylicka, i ta odle­glejsza, zobaczona podczas podróży po Polsce i Europie.

Budynki na jej obrazach są konkretne, o wyraźnych proporcjach, rozpoznawalne, jako zabudowa deptaku w Krynicy-Zdroju czy drewniane obiekty architektoniczne Tylicza. Nabierają senności, spokoju i poezji w wido­kach śródziemnomorskich, gdy barwy są rozświetlone i go­rące.

Częstym motywem jest też przyroda z wielobarwną roślinnością, przetykana cienkimi nitkami splątanych gałęzi i łodyg, rozgrzana słońcem, oszałamiająca, trochę jak w obrazach Jana Stanisławskiego, mistrza małego formatu. Artystka brała udział w wysta­wach przeglądowych m.in. w Muzeum Nikifora, w Pijalniach „Mieczysław” i „Jan” w Krynicy-Zdroju, Galeriach MBWA w Krynicy-Zdroju i w Nowym Sączu, w Muzeum Regionalnym w Muszynie, w Galerii Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Nowym Sączu, w Galerii Miejskiej Biblioteki Publicz­nej w Limanowej, w Sądeckiej Bibliotece Publicznej, na Zamku w Nowym Wiśniczu, w Miasteczku Galicyjskim w Nowym Sączu. W Chorwacji prezentowała swoje prace na wystawie poplenerowej w zamku Kastel-Stafi­lic k. Splitu i Spiskiej Subocie na Słowacji. Na rzecz krynickiego środowiska twór­czego związanego z Galerią „Pod Kasztanem” działa od ponad dwudziestu lat. Obecnie pełni funkcję zastępcy prezesa Za­rządu. Za działalność społeczną na polu kultury została uhonorowana „Srebrnym i Złotym Jabłkiem Sądeckim”, „Złotym Herbem Krynicy” oraz przez Ministra kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.